Джумла
Real time web analytics, Heat map tracking
Л.Болтнева
17
бер. 2019
177 разів
  • Шановні відвідувачі, поширьте цю статтю в соціальних мережах. Ми публікуємо дуже цікаві і корисні матеріали, які будуть доречними не лише Вам. Поширюйте! Тисніть!

31 березня нам належить обирати 6-ого Президента України. Українці черговий раз мають вибори без вибору. Таку систему нам запропонували люди, яким ми всі ці роки довіряли. Аналогів їхньої брехні немає у світі. Зараз ситуація загострюється і тут дуже чітко потрібно знати, що ми хочемо отримати в кінці, щоб знову не опинитися іграшкою в руках олігархів, а знайти шлях до здійснення нашої мети.

Не важливо який ми отримаємо результат на президентських виборах, Президент стане диктатором, якщо приведе в Раду більше, ніж 113 депутатів. А зробити це йому буде легко, тому що весь адмінресурс, ЦВК, суди, поліція під його впливом. Або отримаємо другого Ющенка, якого будуть кошмарити його опоненти. Для народу буде однаково погано при обох варіантах. Тільки системна боротьба може дати реальні результати. 

На сьогоднішній день ми НЕ маємо незалежних гілок влади, а народ усунений від владних повноважень, які прописані в Конституції. Перше, що нам потрібо зробити - це відновити наші виборчі права і вплив на законодавчу гілку влади.

1. Новий виборчий принцип потрібно записати в Конституції.

2. Ніхто, крім народу України, немає право правити Конституцію.

3. Внести зміни щодо формування, відповідальності та повноважень Верховної влади.

Отакі перші кроки треба зробити, детальніше про кожний.

 

Новий виборчий принцип.

Подобаєтся чи ні, але дуже важливо знати зміст змін, які будуть вносити до Конституції. Бо українські політики звикли, що народ лінуєтся читати тексти законів, читає тільки яскраві заголовки, і використовують цей факт в своїх брудних справах.

Пропонуємо доповнити Конституцію України, розділ ІІІ, ВБОРИ. РФЕРЕНДУМ, після статті 76 такими статтями (доповнення виділені синім кольором для розуміння суті змін):

Стаття 76.1

Кожен кандидат у Президенти у Національному банку України має право відкрити рахунок на президентську виборчу компанію, кошти з якого в повному обсязі потім перераховуються у фонд для проведення виборів.
Кандидатами у Президенти стають перші десять осіб, які зібрали найбільшу кількість грошей на своєму рахунку.
Сума разового внеску однієї персони встановить 10 гривень, але не більше, ніж за трьох кандидатів.

Стаття 76.2

Виборець своїм внеском одночасно підписує програму-договір кандидата у Президенти і це дає йому право бути позивачем в суді уразі невиконання умов програмного договору. Програмний договір містить:
- опис проекту пропозицій;
- термін їх виконання;
- прізвище відповідальної особи за кожну пропозицію, фах відповідальної особи і наслідки за невиконання. Якщо це не кандидат, а член його команди, то необхідна наявність додаткової угоди з керівником проекту пропозиції.
- деталі пропозиції, її кошторис та можливі джерела фінансування (вітається).
Додатки до договору містять:
- опис власного майна і джерело надходження прибутку кандидата та керівників його проектів;
- трудова автобіографія кожного;
- грошова винагорода (зарплатня), на яку претендують.


Стаття 76.3

Якщо кандидат, або його близькі родичі мають бізнес, вони повинні підготувати до вступу на посаду, договір купівлі-продажу бізнесу з відкладеним строком виконання.
Договір купівлі-продажу автоматично набуває чинності у разі перемоги кандидата на виборах.
Гроші від проведеної операції в обов’язковому порядку зберігаються на рахунках Національного банку України у національній валюті.

Стаття 76.4

Переможцями виборів фіксуються три перших кандидатури з максимальним рейтингом.
Першому дається 360 днів продемонструвати виконання пунктів прописаних у програмному договору.
Після наданого терміну Президент звітує публічно про виконання пунктів програмного договору.
Паралельно комісія Верховної Ради перевіряє результат дій Президента, робить оцінку і теж звітує публічно.
На 365-ий день після проведення виборів Президента проводиться повторне всеукраїнське голосування, де громадяни України висловлюють своє відношення до роботи діючого Президента.
Якщо «позитивна» оцінка набрала менше 50% від числа прийнявших участь в голосуванні, то діючий Президент втрачає свою легітимність і передає повноваження наступному за рейтингом претенденту на тих же умовах.
Якщо «позитивна» оцінка набрала більше 50% від числа прийнявших участь в голосуванні, то діючий Президент працює до кінця своєї каденції.
Президентська каденція рахується по першому претенденту 5 років, незалежно скільки фактично був на посаді кожен.

Стаття 76.5

Кандидат у Президенти чи депутати всіх рівнів несе повну відповідальність за свідомо неправдиво надану інформацію у любому вигляді (висловлювання у ЗМІ, вулична реклама, друкована продукція, на зустрічах з виборцями, тощо) і зафіксовану виборцями.
Наслідком цих дій є зняття з перегонів рішенням ЦВК або відповідною виборчою комісією.

{від автора: Також необхідно впровадити нову систему підрахунку голосів. У нас використовується дуже точний підрахунок голосів, результатом чого є масова фальсифікація, і навіть присутність міжнародних контролерів не допомагає. Тому пропоную впровадити нову систему підрахунку голосів.}

Стаття 76.6

Рівна кількість виборчих дільниць в кожній області.

{від автора: Ми виходимо з принципу рівності областей, як адміністративних суб’єктів нашої держави. Рівні серед рівних. Тому в кожній області повинно бути рівна кількість виборчих дільниць, незалежно від кількості населення. Кількість населення – це динамічний показник. Десь умови почнуть покращуватися і щільність населення може зростати; десь гори, Чорнобильська зона, де неможливе проживання, але права області повинні залишатися рівними незалежно від розташування.}

Стаття 76.7

На кожній дільниці виявляється трійка лідерів (перше, друге , третє місце). Якщо виникла ситуація, коли два кандидати на виборчій дільниці набрали рівну кількість голосів, то переможець визначається простим жеребкуванням в присутності спостерігачів.

Стаття 76.8

За отримане перше місце кандидат отримує 1 бал, за друге – 0.9 балу, за третє – 0.8 балу.
Данні вводить голова виборчої дільниці власноруч на сайті ЦВК, всі дії виборчої комісії контролюють спостерігачі.
Далі йде підрахунок балів, фіксуються перші три місця. Кандидат, який отримав найбільшу кількість балів стає Президентом, інші два залишаються в резерві.

{від автора: Таким чином ми унеможливлюємо фальсифікації з бюлетенями після виборів, тиск виборців одного регіону на інший. Отримуємо контроль за виконанням обіцянок і пильне спостереження конкурентів за діями Президента. Якщо конкуренти діючого Президента внесли 10 грн на його передвиборчий рахунок, то вони мають право виступати у ролі позивача в суді.}

Також треба сформувати незалежну гілку влади -

 

Виборчу комісію. ЦВК.

 

Стаття 76.9

Членів виборчої комісії обирає народ прямим голосуванням на 5 років. 27 територіальних комісій - 24 області, АРК, Київ, закордонний округ. - Громада визначає кількість і склад своєї виборчої дільничної комісії. Всі голосують окремо за голову Виборчої дільничної комісії і окремо за склад комісії.

{від автора: Наприклад, якщо визначили, що склад комісії 6 чоловік, то кожен виборець відмічає у виборчому бюлетені свій склад комісії з шести чоловік. Хто набере більше голосів, той увійде в склад виборчої комісії}

- Члени Дільничної виборчої комісії обирають зі свого складу Заступника Голови комісії та Секретаря.

- Голова, його заступник та секретар - одночасно являються членами Територіальної виборчої комісії.

- Кількість членів територіальної виборчої комісії визначається кількістю громад. Від кожної громади по три людини. Ці три людини - Голова, його заступник та секретар Дільничної виборчої комісії. - Комісія обирає Голову Територіальної виборчої комісії і делегують три людини у склад ЦВК. Громада представники, якої увійшли в Центральне керівництво повинні відновити кількість згідно виборчому рейтингу.

- Одночасно з виборами в громадах, Верховна Рада (парламентська меншість) обирає Голову ЦВК.

- Перевибори ЦВК проводяться в один і той же день кожні сім років, без додаткових указів. Відповідальність покладається на існуючого Голову ЦВК. За порушення регламенту - кримінальна відповідальність.- Голови і Склад виборчих комісії не можуть обиратися на другий термін.

- Члени виборчих комісій несуть кримінальну відповідальність за незаконну діяльність на виборах в Україні.

{від автора: Якщо ми зможемо впровадити такі зміни, то це буде перший крок до нової, демократичної України. Чому наші кандидати не можуть об’єднатися? Тому що вони б’ються за владу, а не за перетворення.}

 

Ніхто, крім народу України, немає право правити Конституцію.

Розділ VIII. ВЕСЕННЯ ЗМІН ДО КОНСТИТУЦІЇ УРАЇНИ

Стаття 154

Законопроект про внесення змін до Конституції України може бути поданий до Верховної Ради України Президентом України або не менш як третиною народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України.
Конституцію України приймає народ України на всеукраїнському референдумі.

Стаття 155

Законопроект про внесення змін до Конституції України, крім розділу I "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України", попередньо схвалений більшістю від конституційного складу Верховної Ради України, вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії Верховної Ради України за нього проголосувало не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України.
Зміни до Конституції приймає тільки народ України на всеукраїнському референдумі.

Стаття 156

Законопроект про внесення змін до розділу I "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України" подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України.
Повторне подання законопроекту про внесення змін до розділів I, III і XIII цієї Конституції з одного й того самого питання можливе лише до Верховної Ради України наступного скликання.
Пропонувати зміни до Конституції може громадянин України або група осіб за поданням у конституційний комітет Верховної Ради. Верховна Рада повинна організувати громадські слухання за поданими пропозиціями з широким висвітленням у СМІ. Термін обговорювання неменше шести місяців. Після цього пропозиція виноситься на всеукраїнський референдум.

Стаття 157

Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України.
Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.
Всеукраїнський референдум по зміні статей Конституції можна проводити один раз за одне скликання Верховної Ради. Зміни в Конституції набувають чинності з наступного скликання Верховної Ради.

Стаття 158

Законопроект про внесення змін до Конституції України, який розглядався Верховною Радою України, і закон не був прийнятий, може бути поданий до Верховної Ради України не раніше ніж через рік з дня прийняття рішення щодо цього законопроекту.
Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України.

Стаття 159

Законопроект про внесення змін до Конституції України розглядається Верховною Радою України за наявності висновку Конституційного Суду України щодо відповідності законопроекту вимогам статей 157 і 158 цієї Конституції.

 

Зміни щодо формування, відповідальності та повноважень Верховної Ради.

Розділ IV ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Стаття 76.

Конституційний склад Верховної Ради України - чотириста п'ятдесят двісті вісімдесят сім народних депутатів України, від кожної області та міста Києва по одинадцять осіб. П'ять осіб від партій і шість від мажоритарних округів, які обираються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на п'ять років, але не більше двох каденцій.
Народним депутатом України по мажоритарному округу може бути особа, яка вже була депутатом місцевого рівня і балотувалась у Верховну Раду по своєму округу.
Народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
Повноваження народних депутатів України визначаються Конституцією та законами України.
Строк повноважень Верховної Ради України становить п'ять років.

Стаття 80.

Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність у разі підписання Громадської угоди зі своїми виборцями.
Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.
Народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані. Недоторканність на порушення Конституції та законів України не розповсюджується.


Стаття 85.

До повноважень Верховної Ради України належить:

1) внесення змін до Конституції України в межах і порядку, передбачених розділом XIII цієї Конституції;
2) призначення всеукраїнського референдуму з питань, визначених статтею 73 цієї Конституції;
3) прийняття законів; за спрощення законів отримувати матеріальну винагороду.
4) затвердження Державного бюджету України та внесення змін до нього, контроль за виконанням Державного бюджету України, прийняття рішення щодо звіту про його виконання;
5) визначення засад внутрішньої і зовнішньої політики;
6) затвердження загальнодержавних програм економічного, науково-технічного, соціального, національно-культурного розвитку, охорони довкілля;
7) призначення виборів Президента України у строки, передбачені цією Конституцією;
8) заслуховування щорічних та позачергових послань Президента України про внутрішнє і зовнішнє становище України;
9) оголошення за поданням Президента України стану війни і укладення миру, схвалення рішення Президента України про використання Збройних Сил України та інших військових формувань у разі збройної агресії проти України;
10) усунення Президента України з поста в порядку особливої процедури (імпічменту), встановленому статтею 111 цієї Конституції;
11) розгляд і прийняття рішення щодо схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України;
12) призначення та звільнення з посади за поданням Президента України Прем'єр-міністра України, Міністра оборони України, Міністра закордонних справ України, призначення за поданням Прем'єр-міністра України інших членів Кабінету Міністрів України, Голови Антимонопольного комітету України, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голови Фонду державного майна України, звільнення зазначених осіб з посад, вирішення питання про відставку Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України;
121) призначення на посаду та звільнення з посади за поданням Президента України Голови Служби безпеки України;
122) призначення на посаду та звільнення з посади Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голови Фонду державного майна України;
123) призначення на посаду та звільнення з посади Голови Антимонопольного комітету України (голосує тільки парламентська меншість);
13) здійснення контролю за діяльністю Кабінету Міністрів України та ініціацію його відставки відповідно до цієї Конституції та закону;
14) затвердження рішень про надання Україною позик і економічної допомоги іноземним державам та міжнародним організаціям, а також про одержання Україною від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій позик, не передбачених Державним бюджетом України, здійснення контролю за їх використанням;
15) прийняття Регламенту Верховної Ради України;
16) призначення на посади та звільнення з посад Голови (голосує тільки парламентська меншість) та інших членів Рахункової палати (за половину голосує парламентська меншість, за іншу половину Коаліція);
17) призначення на посаду та звільнення з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини; заслуховування його щорічних доповідей про стан дотримання та захисту прав і свобод людини в Україні;
18) призначення на посаду та звільнення з посади Голови Національного банку України за поданням Президента України та п'ять членів складу Ради Національного банку України - голосує тільки парламентська меншість;
19) призначення на посади та звільнення з посад половини чотири члени складу Ради Національного банку України (голосує тільки Коаліція);
191) призначення на посади та звільнення з посади Голови Митної служби;
20) призначення на посади та звільнення з посад половини третини складу Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення голосує тільки Коаліція, третину голосує тільки парламентська меншість;
21) призначення на посади та звільнення з посад членів Голови Центральної виборчої комісії за поданням Президента України (голосує тільки парламентська меншість);
22) затвердження загальної структури, чисельності, визначення функцій Служби безпеки України, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також Міністерства внутрішніх справ України;
221) зупиняє дію актів Кабінету Міністрів України з мотивів невідповідності цій Конституції з одночасним зверненням до Конституційного Суду України щодо їх конституційності;
23) схвалення рішення про надання військової допомоги іншим державам, про направлення підрозділів Збройних Сил України до іншої держави чи про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України;
24) встановлення державних символів України;
25) надання згоди на призначення на посаду та звільнення з посади Президентом України Генерального прокурора (голосує тільки парламентська меншість); висловлення недовіри Генеральному прокуророві, що має наслідком його відставку з посади
26) призначення на посади третини складу Конституційного Суду України;
27) пункт 27 частини першої статті 85 виключено…


Стаття 92.

Виключно законами України визначаються:

1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина;
2) громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства;
3) права корінних народів і національних меншин;
4) порядок застосування мов;
5) засади використання природних ресурсів, виключної (морської) економічної зони, континентального шельфу, освоєння космічного простору, організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку;
6) основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки;
7) правовий режим власності;
8) правові засади і гарантії підприємництва; правила конкуренції та норми антимонопольного регулювання;
9) засади зовнішніх зносин, зовнішньоекономічної діяльності, митної справи;
10) засади регулювання демографічних та міграційних процесів;
11) засади утворення і діяльності політичних партій, інших об'єднань громадян, засобів масової інформації;
12) організація і діяльність органів виконавчої влади, основи державної служби, організації державної статистики та інформатики;
13) територіальний устрій України;
14) судоустрій, судочинство, статус суддів; засади судової експертизи; організація і діяльність прокуратури, нотаріату, органів досудового розслідування, органів і установ виконання покарань; порядок виконання судових рішень; засади організації та діяльності адвокатури;
15) засади місцевого самоврядування;
16) статус столиці України; спеціальний статус інших міст;
17) основи національної безпеки, організації Збройних Сил України і забезпечення громадського порядку;
18) правовий режим державного кордону;
19) правовий режим воєнного і надзвичайного стану, зон надзвичайної екологічної ситуації;
20) організація і порядок проведення виборів і референдумів;
21) організація і порядок діяльності Верховної Ради України, статус народних депутатів України;
22) засади цивільно-правової відповідальності; діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них….

Стаття 93.1

Міністерство юстиції підпорядковується Верховній Раді України. Один із заступників Голови Верховної Ради очолює Міністерство юстиції. Він же є Головою Вищої Ради Юстиції.
Голова Вищої Ради Юстиції є вищою посадовою особою здійснює керівництво Вищою Радою юристів України, обирається Конференцією та Координаційною радою ВРЮУ терміном на 5 років.
Одним із заступників Міністра юстиції є Генеральний прокурор.

Стаття 93.2

Дії Генеральної прокуратури розповсюджуються на всіх громадян України, які знаходяться на державній службі включаючи Президента України, Голову Верховної Ради, Голову Верховного суду, Голову ЦВК, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

Стаття 93.3

Всі закони, які приймає Верховна Рада, повинні пройти попередню перевірку Міністерством юстиції. Планову перевірку законів через 1, 3 та 7 років після прийняття.
Міністерство юстиції готує всебічне дослідження, яким чином закони прийняті Верховною Радою вплинули на суспільство, і дає детальні рекомендації депутатам.
Якщо депутати не прийняли до уваги застереження фахівців Міністерства юстиції, очільник міністерства має право безпосередньо звернутися в ЦВК з ініціативою, щодо проведення всеукраїнського референдуму.


Стаття 101.1

На наступних парламентських виборах народ оцінює роботу свого попереднього депутата та затверджують для нього пільги прямим голосуванням.

 

І так, на першому етапі наша мета:


Відновити наше виборче право і вплив на владу, яку ми вибираємо.

 

Останнє редагування Понеділок, 18 березня 2019 21:11

Додати коментар


Контакт Инфо

РУБІКОН.
01001 вул. Автозаводська, Оболонь,
Київ, Україна
  • +38 095 603 32 90
  • admin@rubikon.in.ua
  • rubicon.in.ua

OKWOOD - це сайт про будівництво будинків із легкого саману. На сайті викладено докладні інструкції та досвід будування. Крім того на цьому сайті, Ви зможете довідатися про альтернативні системи енергопостачання та інші корисні поради.