Реформи

Четвер, 07 травня 2020 19:39

Жага до життя.

Автор
  • Шановні відвідувачі, поширьте цю статтю в соціальних мережах. Ми публікуємо дуже цікаві і корисні матеріали, які будуть доречними не лише Вам. Поширюйте! Тисніть!

  • Прокоментуй першим!

В Україні ніколи не було демократії. У нас просто Генерального секретаря назвали Президентом;

Політбюро - Офисом Президента (Апаратом Президента); Верховный Совет навіть не перейменовували Верховна Рада, але змінили структуру.

До речі у СРСР був двох палатний парламент: Совет Союза и Совет национальностей. Дехто з наших сучасників хоче поновити цю систему. Піклування у СРСР про національності - це сарказм. Основна їхня мета була знищення національностей і формування образу совєтскої людини. Але зараз не про це.

Наш Президент по своїм повноваженням є диктатор.

Основа будь-якої держави - це закони. Всі українці впевнені, що у нас є незалежна законодавча влада на чолі з Верховною Радою. А ось і ні.

Депутати можуть чубитися скільки завгодно, приймати будь-які закони, але останній підпис на документі ставить Президент, ані Голова Верховної Ради. Президент має право позачергово подати закон на розгляд. Він має право накласти вето на прийнятий закон. Коаліція у Верховній Раді завжди пропрезидентська, тому Голова Верховної Ради завжди людина Президента. Іншими словами - законотворчість повністю підконтрольна Президенту. Коаліція і Голова ВР - це актори, які створюють видовище для народу. А всі важливі питання вирішуються на Банковій. У реально демократичній країні Президент може мати законодавчу ініціативу, але якщо законодавча гілка влади незалежна, то останній підпис, затверджуючий закон, повинен ставити виключно Голова Верховної Ради.

Така ж сама ситуація з правосуддям в Україні. Вища кваліфікаційна комісія суддів може проводити будь-який жорсткий, фаховий відбір кандидатів на посаду судді, але у кінці за нашою Конституцією поставе свій підпис Президент. Конституційний суд повністю залежить від Президента. Третину складу Конституційного суду призначає Президент, другу третину - пропрезидентська коаліція, а більше і не треба. Думка суддів, яких делегував З'їзд суддів, вже не цікава. Спочатку Президент проводить через Раду потрібні для нього закони, потім пропредидентський Конституційний суд підтверджує, що закон не порушує Конституцію. А потім Генпрокурор (людина Президента) не може порушити справу проти безчинств чиновників, бо це знову друзі Президента. Закон діє з особливою люттю проти опонентів Президента при цьому не важливо яке прізвище він носить. Цю систему будували всі Президенти, тому їхніх опонентів серед влади немає.

Кабінет Міністрів теж завжди підконтрольний Президенту, бо Президент у владу йде зі своєю партією і формує парламентську більшість, а ми виборці підтримуємо його прагнення і власними руками ставимо жирну крапку у формуванні президентської диктатури.

І українське щастя полягає тільки в тому, що на президентську посаду ми ще не обрали честного, справедливого, з твердою рукою представника спецслужб, а то б у нас давно було, як на россії.

Тому хто скаржиться, що у нас демократичний бардак, то я хочу вас розчаровувати, ми зовсім не знаємо, що таке демократія, як вона працює і навіть приблизно не уявлємо що це таке.

Щоб створити реально демократичну державу в Україні треба зробити владні гілки незалежними, розірвати вплив однієї гілки на іншу, зруйнувавши диктатуру Президента. А для цього треба провести зміни в Конституції України (дивіться нижче). Тільки тоді ми відчуємо реальні зміни, реальне покращення і навіть знищення корупції.

Але запропонувати такі зміни і внести на розгляд Верховної Ради можуть:

Президент або 113 депутатів Верховної Ради.

(Навіть тут Президент у кращій позиції, ніж депутати)

Ні Президент, ні депутати не зацікавлені у таких змінах. Вони потрібні тільки НАМ (народу).

Якщо НАРОД реально хоче бути владою, то має право вимагати від своїх кандидатів провести зміни у Конституції (дивіться нижче), якщо вони отримають владу. І не важливо до якої партії вони належать, якому Богу вони моляться, бо ми будуємо демократію. Але ми розумні люди, до того ж нас багато разів дурили і ми знаємо ціну словам майбутніх можновладців. І знаємо, що вірити їм не можна, тому треба з ними підписати громадську угоду. Де прописати наші вимоги, термін виконання та покарання за невиконання вимог. Громадська угода - це письмовий документ, з яким потім можна йти до суду.

Зовсім не важливо за кого ВИ будете голосувати, важливо тільки одне, щоб ВАШ кандидат підписав громадську угоду з ВАМИ або громадською організацією, якій Ви довіряєте.
Тільки таким чином ми можемо зафіксувати своє право на владу, як право на власність.

Пізніше ми опублікуємо зразок громадської угоди на цьому сайті. А поки представляємо зміни до Конституції, які впроваджують реальну демократію в Україні, а не гібридну.

 

Зміни у Конституції України, які сприяють створенню незалежних гілок влади.

 

1. Верховна Рада повинна приймати закони самостійно:

 

Стаття 94. Закон підписує Голова Верховної Ради України і невідкладно направляє його Президентові України.

Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими і сформульованими пропозиціями до Верховної Ради України для повторного розгляду.

У разі якщо Президент України протягом встановленого строку не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим Президентом України і має бути підписаний та офіційно оприлюднений.

Якщо під час повторного розгляду закон буде знову прийнятий Верховною Радою України не менш як двома третинами від її конституційного складу, Президент України зобов'язаний його підписати та офіційно оприлюднити протягом десяти днів. У разі якщо Президент України не підписав такий закон, він невідкладно офіційно оприлюднюється Головою Верховної Ради України і опубліковується за його підписом.

Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

 

2. Треба щоб Президент був підконтрольним законам України і не впливав на прийняття законів:

 

Стаття 106. Президент України:

29) підписує закони, прийняті Верховною Радою України;

 

3. Президент (виконавча влада) не може розформовувати вищий керівний орган іншої гілки влади - Верховну Раду, бо її обрав народ, тому тільки народ може відкликати своїх представників.

 

Стаття 106. Президент України:

7) призначає позачергові вибори до Верховної Ради України у строки, встановлені цією Конституцією;
8) припиняє повноваження Верховної Ради України у випадках, передбачених цією Конституцією;

 

Теж саме стосується і імпічменту Президента:

 

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

10) усунення Президента України з поста в порядку особливої процедури (імпічменту), встановленому статтею 111 цієї Конституції;

 

4. Верховна Рада не повинна впливати на формування керуючого органу виконавчої влади - Кабінету міністрів, бо це є пряме втручання у справи іншої гілки влади.

 

Стаття 106. Президент України:

9) вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, сформованої відповідно до статті 83 Конституції України, подання про призначення Верховною Радою України призначає Прем'єр-міністра України і Кабінет Міністрів України, крім посад, які треба погоджувати з Верховною Радою. в строк не пізніше ніж на п'ятнадцятий день після одержання такої пропозиції;

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

12) призначення за поданням Президента України Прем'єр-міністра України, Міністра оборони України, Міністра закордонних справ України, призначення за поданням Прем'єр-міністра України інших членів Кабінету Міністрів України, Голови Антимонопольного комітету України, Голови Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Голови Фонду державного майна України, звільнення зазначених осіб з посад, вирішення питання про відставку Прем'єр-міністра України, членів Кабінету Міністрів України;

 

5. Опозиція Верховної Ради повинна призначати Голову Антимонопольного комітету і Голову Рахункової палати. Це посади, які контролюють дії влади, тому вона (парламентська коаліція  і Президент) НЕ може призначати на ці посади своїх представників. Це один із інструментів в боротьбі з корупцією.

 

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

122) призначення на посаду та звільнення з посади Голови Антимонопольного комітету України (коаліція не голосує),

16) призначення на посади та звільнення з посад Голови та інших членів Рахункової палати (коаліція не голосує);

 

6. Міністерство юстиції, яке має пряме відношення до юриспруденції і законів, повинно підпорядкуватися законодавчій гілці влади - Верховній Раді.

 

7. Генеральну прокуратуру, яка повинна слідкувати за виконанням законів чиновниками, теж треба підпорядкувати Верховній Раді, яка створює закони. Бо зараз Прокуратура “дубинка” у руках Президента. Прокуратура має виконувати функцію контролю влади, тому логічно, щоб Генерального прокурора вибирала опозиція Верховної Ради (коаліція у голосуванні участь НЕ приймає). 

 

Стаття 106. Президент України:

11) призначає на посаду та звільняє з посади за згодою Верховної Ради України Генерального прокурора;

 

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

25) надання згоди на призначення на посаду та звільнення з посади Президентом України Генерального прокурора (коаліція не голосує); висловлення недовіри Генеральному прокуророві, що має наслідком його відставку з посади;

 

8. Той хто витрачає кошти (виконавча влада), не може мати доступу до НБУ, кредитів, тощо, бо ця можливість провокує виконавчу владу до корупції. Тому

 

Стаття 106. Президент України:

12) призначає на посади та звільняє з посад половину складу Ради Національного банку України;

 

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

18) призначення на посаду та звільнення з посади Голови Національного банку України за поданням Президента України;

 

9. Президент і Верховна Рада не повинні впливати на судову гілку влади. Тому

 

Стаття 106. Президент України:

22) призначає на посади третину складу Конституційного Суду України;

 

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

26) призначення на посади третини складу Конституційного Суду України;

 

10. ЦВК не може бути залежною ні від Президента, ні від депутатів Верховної Ради, тільки від народу. Тому

 

Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

21) призначення на посади та звільнення з посад членів Центральної виборчої комісії за поданням Президента України;



Місцеве Самоврядування.

 

Треба розділити законодавчу і виконавчу владу на місцях. Тому керівника Ради ми будемо називати головою, а керівника виконавчого комітету війт (або староста, солтис).

 

Тоді стаття Конституції про місцеве самоврядування виглядатиме так (доповнення внесені синім кольором):

 

Стаття 141. До складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Голову ради обирають депутати на першому засіданні. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.

Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову війта або мера, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голову війта або мера, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.

Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів війтів або мерів відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах.

Статус голів, депутатів, війтів, мерів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Голова районної та голова обласної ради обираються відповідною радою. і очолюють Виконавчий апарат ради комітет очолює війт або мер.

 

Прочитано 164 разів

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

Категорії цікавого

Наші проекти
Наші проекти
Повідомлень: 2
Літопис України
Літопис України
Повідомлень: 21
Спадщина
Спадщина
Повідомлень: 3
Досвід
Досвід
Повідомлень: 3
Душа
Душа
Повідомлень: 12
Театри
Театри
Повідомлень: 1
Галереї
Галереї
Повідомлень: 1
Виставки
Виставки
Повідомлень: 5
Середовище
Середовище
Повідомлень: 1
Відпочинок
Відпочинок
Повідомлень: 6
Готелі
Готелі
Повідомлень: 1
Ресторани
Ресторани
Повідомлень: 1
Розважальні центри
Розважальні центри
Повідомлень: 1
Досягнення
Досягнення
Повідомлень: 2
Мій дім
Мій дім
Повідомлень: 1

Україна 70.8%Україна
Сполучені Штати 19.8%Сполучені Штати
Росія 4.3%Росія
Ірландія 3.1%Ірландія
Німеччина 0.6%Німеччина
Ізраіль 0.6%Ізраіль
Франція 0.6%Франція

Вчора: 4
Цього тижня: 27
Минулого тижня: 99
Цього місяця: 161
Минулого місяця: 13
Всього: 213476

Про Нашу Країну

Цієї країни не існує на карті.
Вона існує тільки у віртуальній реальності, у Вашій уяві або просто на цьому сайті. Ми запрошуємо Вас у наш уявний світ, тут зібране все найкраще - емоції, враження, уподобання. Змініть себе і світ зміниться навколо Вас. Долучайтеся, розповідайте, зробіть світ краще.

 

Адміністрація

Адреса: м. Київ

вул. Лютеранська 3,

Телефон: +38050 386 57 99

Email: info@rubikon.in.ua

Real time web analytics, Heat map tracking
© RUBIKON. All Rights Reserved. Designed By ONK

Пошук