Статті

Феномен соціального схвалення

shvalennia

Чому нам не все одно? Розбираємося з феноменом соціального схвалення.

Залежність від чужої думки часто стає бар'єром на шляху до особистісного та професійного розвитку. Наприклад, ви хочете запустити власний проект, змінити кар'єру, переїхати в інше місто, але боїтеся негативної оцінки ззовні і, як наслідок, відкладаєте свою мрію. І, можливо, не повертаєтеся до неї зовсім. Цей страх «не бути схваленим» пов'язаний із низьким рівнем самооцінки і впевненості в собі. Але як позбутися цієї залежності і навчитися ефективно аналізувати себе?

Відповідаємо на це питання, розбираючись у феномені соціального схвалення. Чому ми залежні від думки інших «Якщо ваше почуття власної значущості зростає і зменшується залежно від сторонніх думок - а це зовнішній фактор, - ви стали на слизький шлях», - попереджає Керолайн Форен, автор книги «Впевненість. Керівництво по позбавленню від страхів, комплексів і тривоги».

Залежність від чужих думок робить людину вразливою. Це не означає, що варто відмовитися від них зовсім. Але для розвитку асертивності (навички прийняття рішень і підвищення впевненості у собі) потрібно вміти фільтрувати оцінки ззовні і адекватно на них реагувати.

Форен пояснює, що людина народжується без почуття власного «я», а картина особистості конструюється завдяки людям, що нас оточують, зокрема сім'ї. І тоді уявлення про себе ґрунтується на тому, як сприймають цю людину інші. Для того, щоб бути «хорошим хлопчиком / дівчинкою», потрібно слухатися батьків. Потреба в схваленні залишається з нами на все життя. Тільки тепер вести себе «пристойно» потрібно перед суспільством. У деяких випадках суб'єктивне сприйняття самих себе так і залишається залежним від того, як сприймають цю людину інші.

У журналі eLife опублікована стаття, в якій описано результати дослідження, проведеного вченими Університетського коледжу Лондона. Автори виділили основні фактори, що впливають на самооцінку людей. В експерименті було 40 учасників, кожен з яких був оцінений 184 незнайомими йому людьми, які ґрунтували оцінку на профілі в соціальній мережі. Насправді схвалення отримували випадковим чином, однак учасники були переконані в тому, що це не так. Оцінювачів розбили на групи, відповідно до того, який відсоток учасників було схвалено (15%, 30%, 70% або 85%).

Під час сканування учасникам повідомляли ім'я оцінювача і колір його групи, після чого потрібно було припустити, чи сподобався він цій людині. Потім учасники отримували інформацію про «реальну» оцінці себе. Спостерігалася наступна тенденція: учасник вважав, що якщо цей оцінювач схвалив 70% або 85%, швидше за все, він входить в цей відсоток. Це була «очікувана оцінка». Але якщо ж вона не співпадала з «реальною», підвищувався рівень тривожності, змінювалося настрій. На підставі цього дослідники виявили головний фактор, що визначає самооцінку, - помилку передбачення соціального схвалення (англ. Social approval prediction error, скорочено SPE). Вона показувала різницю між очікуваним і отриманим схваленням.

Люди з низькою самооцінкою очікують, що інші будуть бачити їх в негативному світлі, вони надмірно чутливі до зворотного зв'язку. В цьому приховано страх бути «не схваленим» суспільством, який і спонукає до того, щоб підлаштовуватися під інших і бути соціально зручним. У свою чергу, стійке негативне ставлення до себе тягне за собою виникнення психічних розладів, включаючи депресію, тривогу і психоз, відзначають дослідники. Тому необхідно стійке формування уявлення про власне «я», яке не буде зруйновано внаслідок критики.

Американський психотерапевт Мел Шварц, автор книги «The Possibility Principle: How Quantum Physics Can Improve the Way You Think , Live and Love», стверджує: «Справжня самооцінка не залежить від інших або зовнішніх по відношенню до нас речей. Почуття власної гідності виходить зсередини. Якщо ми відмовимося від кар'єри, сім'ї, друзів, майна і досягнень, з чим ми залишимося? Крім очевидних втрат, чи подобається нам і поважаємо ми те, ким ми є, незалежно від маркерів поваги інших?»

Завдяки здоровій самооцінці і впевненості в собі, людина легше сприймає критику і використовує її на благо, розуміє власні потреби і бажання, розуміє свої переваги і недоліки і знаходить зони росту, внаслідок чого розкриває власний потенціал. Як же зрозуміти, що ви все ж постійно потребуєте оцінок ззовні?

Керолайн Форен в своїй книзі виділила наступні ознаки того, що ви занадто залежні від думки інших:

- ви часто погоджуєтеся (або, принаймні, робите вигляд, що погоджуєтеся) з іншими;

- ви важко відповідаєте «ні»;

- ви турбуєтеся про почуття інших так, наче відповідальні за них; - чужі потреби і бажання ви ставите вище своїх;

- вам важко зважитися на відкриту конфронтацію – наприклад, на суперечку з другом;

- процес прийняття рішень (навіть вибір продуктів у магазині) для вас є довгим та болісним;

- якщо вас образили, ви не говорите про це, тому що не хочете, щоб іншому було ще гірше.

Як стати менш залежним від думки оточуючих

1. Створіть власну філософію Майкл Жерве, доктор філософії, психолог, який працює з олімпійцями, відомими особистостями, керівниками компаній зі списку Fortune 100, у своїй колонці на Harvard Business Review пропонує створити особисту філософію, поставивши перед собою наступні запитання:

- Коли я на висоті, як я думаю про себе?

- Які переконання ховаються за моїми думками і діями?

- Що мене мотивує зсередини?

- Які люди демонструють надихаючі риси? Які з них збігаються з моїми?

- Які ваші улюблені цитати?

Після того, як ви відповісте на ці питання, обведіть слова і фрази, які вас надихають. Вивчивши те, що залишилося, спробуйте придумати фразу або речення, яке точно відповідає тому, хто ви є і як ви хочете жити.

2. Складіть список своїх досягнень Завдяки рефлексії ви можете проаналізувати свій досвід і використовувати його на благо. У контексті формування здорової самооцінки можна скласти список власних досягнень. Подумайте, чого ви вже досягли і які зусилля було докладено до цього, визначте, в яких сферах ви досягаєте кращих результатів. Згадайте всі проекти, над якими ви працювали (навіть якщо ви брали участь в них частково), всі додаткові обов'язки. Важливо: приводите конкретні приклади. Дайте відповідь на наступні питання:

- Які проєкти на роботі можна вважати успішними?

- Що допомогло в реалізації проєктів і успішному виконанні тих чи інших завдань?

- У яких випадках я впорався всупереч зовнішнім обставинам?

- Які якості допомогли мені цього досягти?

- Які особистісні досягнення я можу виділити?

- Чому я подолав складні життєві ситуації?

- За що я вдячний собі?

Керолайн Форен радить перерахувати п'ять достоїнств, які ви цінуєте найбільше. «Закінчивши, запишіть своє власне нове визначення успіху – або, принаймні, яким би ви хотіли його бачити. Він все ще пов'язаний із зовнішніми проявами – грошима, модним одягом і т. п.? Або все-таки успіх – це почуття сатисфакції, спокійний сон і задоволення собою?» – пише Форен.

3. Частіше прислухайтеся до себе Чесна відповідь на питання «Чого я хочу?» стає відправною точкою в особистісному і професійному розвитку. Чітке розуміння своїх бажань і потреб дозволяє вибудовувати траєкторію розвитку, слідувати їй і коригувати, якщо бажання змінилися.

4. Аналізуйте критику Коли ви отримуєте негативний зворотний зв'язок, є кілька варіантів дій: засмутитися і зупинитися, образитися і продовжити, проаналізувати і знайти точку росту. Звичайно, критика далеко не завжди є конструктивною. Але для початку потрібно абстрагуватися від емоцій.

Подумайте: які аргументи наводить та чи інша людина на захист своєї позиції? Чому вона взагалі висловлює її? Яку мету переслідує? Чи відповідають її уявлення дійсності? Якщо ж критика є конструктивною, визначте власні недоліки і складіть план роботи над ними.

5. Подумайте про наслідки негативної оцінки ззовні «Наші вчинки рідко зачіпають оточуючих так сильно, як нам здається, але страх перед чужою думкою діє на нас надзвичайно», – пише Керолайн Форен.

Вона закликає подумати над тим, що станеться, якщо ви отримаєте негативну оцінку з боку. Як саме це позначиться на тому, що ви робите? Як це відіб'ється на вашому житті? Насправді нічого нищівного не відбудеться. Якщо ви не робите якусь шкоду або те, що порушує загальноприйняті норми моралі, швидше за все, суспільство вас не виштовхне за власні межі (якщо для вас це найгірший сценарій).

#theoryandpractice

ldpu.org.ua.

А давайте скасуємо посаду Президента!
«ФОНД ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ» ЧИ КАНАЛ...

Читайте також:

 

Коментарі

Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.
Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Гість
Субота, 01 жовтня 2022
Якщо ви бажаєте зареєструватися, будь ласка заповніть форми імені та ім'я користувача.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://rubikon.in.ua/

ukbeenkalvplru

Політика

Президент
Президент
Повідомлень: 23
Бізнес
Бізнес
Повідомлень: 3
Виборча система
Виборча система
Повідомлень: 15
Гілки Влади
Гілки Влади
Повідомлень: 11
Конституция
Конституция
Повідомлень: 4
Реформи
Реформи
Повідомлень: 9
Спілка виборців
Спілка виборців
Повідомлень: 7

Категорії цікавого

Наші проекти
Наші проекти
Повідомлень: 2
Літопис України
Літопис України
Повідомлень: 21
Спадщина
Спадщина
Повідомлень: 3
Досвід
Досвід
Повідомлень: 3
Душа
Душа
Повідомлень: 14
Театри
Театри
Повідомлень: 1
Галереї
Галереї
Повідомлень: 1
Виставки
Виставки
Повідомлень: 5
Середовище
Середовище
Повідомлень: 2
Відпочинок
Відпочинок
Повідомлень: 6
Готелі
Готелі
Повідомлень: 1
Ресторани
Ресторани
Повідомлень: 1
Розважальні центри
Розважальні центри
Повідомлень: 1
Досягнення
Досягнення
Повідомлень: 2
Мій дім
Мій дім
Повідомлень: 1
Сполучені Штати 47.8%Сполучені Штати
Україна 43.3%Україна
Польща 2%Польща
Чехія 1.2%Чехія
Німеччина 1%Німеччина
Англія 1%Англія
Росія 0.5%Росія
Греція 0.5%Греція
Туреччина 0.5%Туреччина
Бельгія 0.5%Бельгія

Вчора: 12
Цього тижня: 56
Минулого тижня: 163
Минулого місяця: 416
Всього: 223602

Про Нашу Країну

Цієї країни не існує на карті.
Вона існує тільки у віртуальній реальності, у Вашій уяві або просто на цьому сайті. Ми запрошуємо Вас у наш уявний світ, тут зібране все найкраще - емоції, враження, уподобання. Змініть себе і світ зміниться навколо Вас. Долучайтеся, розповідайте, зробіть світ краще.

 

Адміністрація

Адреса: м. Київ

вул. Лютеранська 3,

Телефон: +38050 386 57 99

Email: info@rubikon.in.ua

Real time web analytics, Heat map tracking
© RUBIKON. All Rights Reserved. Designed By DIGIONK

Пошук