Статті

Виділене 

Козацтво очима Миколи Івасюка

Козацтво очима Миколи Івасюка

Микола Іванович Івасюк – український баталіст. Він створив композиції з козацьких визвольних змагань, чимало картин з боїв Українських січових стрільців, вояків Української Галицької армії, оскільки гаряче підтримував боротьбу українців за свою державу. Йому пророкували велике майбутнє в Европі, але художник вирішив повернутися на Батьківщину, де зрештою, сталінські кати позбавили його життя.

Микола народився 28 квітня 1865 року на Буковині у містечку Заставна. Батько все життя пропрацював теслею, мати ж займалася господарством. Освіту хлопець здобував у місцевій школі, потім вступив до Вищої реальної школи у Чернівцях. Саме там талановитого юнака помітив художник Юстин Пігуляк, слава про якого гриміла на всю Буковину. Він давав Івасюку безкоштовні уроки з живопису, познайомив із історією культури й порадив вступити до Віденської академії мистецтв

 

Микола Івасюк Микола Івасюк Микола Івасюк Микола Івасюк

 

За сприяння Пігуляка, Микола таки став студентом Віденської академії, яку закінчив у 1890-му. Та полишати навчання не поспішав, і того ж року вступив до Баварської академії образотворчих мистецтв, де провів ще шість років. 1884 рік, Віденська академія мистецтв: дев’ятнадцятирічний юнак, повен амбіцій та бажання працювати, ставить собі за мету написати картину про Богдана Хмельницького. Подальші двадцять років життя виллються у надзвичайну картину «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва».

Знайомство з Юстином Пігуляком, першим на Буковині художником, професіоналом своєї справи, відбилося на юнакові шаленою любов’ю до історії та культури рідного краю. Саме тоді, будучи ще дуже юним, Микола обирає для себе історичний напрям живопису. Його захоплює те, з яким натхненням і любов’ю Юстин Пігуляк ставиться до викладання та й до самого хлопця. Художник вчив юнака різноманітним технікам та композиціям живопису, робив акцент на історії краю, адже сам Пігуляк був громадським діячем і чимало нових ідей для цієї галузі черпав аналізуючи різні історичні моменти України. Тому Микола вирішує працювати над картинами, де буде розкриватися тематика історії свого краю, боротьба за соціальне і національне визволення.

Мистецькі студії у Віденській академії були успішними для Миколи Івасюка. Тут він розвивається як з допомогою викладачів, так і самостійно. Наполеглива праця пробуджувала в хлопцеві все більшу любов до обраного ремесла. Після п’яти років навчання у Відні (1884 – 1889рр.) юний український митець їде до Мюнхена, де навчається в місцевій академії мистецтв аби набути нових малярських навичок. Під час навчання він знайомиться з художником-баталістом Юзефом Брандтом. Останній допомагав Миколі: дозволяв працювати у своїй майстерні, давав читати збірки історичної старовини з домашньої бібліотеки і навіть шукав дня нього замовлення.

Щороку влітку Микола Івасюк подорожував Буковиною, Галичиною і Поділлям; замальовував історичні пам’ятки: руїни укріплень, фортеці, національний одяг. Особливу увагу приділяв місцям, де проходили бої за часів Богдана Хмельницького. Після повернення до Мюнхена, після чергової подорожі, молодий баталіст знайомиться з художником Ілльою Рєпіним. У вбогій майстерні українского художника Рєпін знаходить цікаві роботи на українську тематику, зокрема ескіз картини «В’їзд Богдана Хмельницького до Києва», який Микола зробив сам, без порад сторонніх людей. Пізніше Ілля Юхимович у своїх «Листах про мистецтво» напише: «Мені сподобався більше інших один словак із Буковини – Івасюк. Він добре розмовляє українською мовою і трактує переважно українські сюжети: то козак з дівчиною, то запорожця в степу…».

У 1892 році художник привіз на виставку до Львова кілька своїх робіт, наступного року його картина “Хмельницький під Зборовом” мала чималий успіх. Після чого Микола вирішив присвятити себе батальному жанру. У Мюнхені він задумав монументальне полотно “В’їзд Богдана Хмельницького до Києва”, якому присвятив двадцять років свого життя. Окрім того, у Мюнхені українець познайомився з майбутньою дружиною, а ще з польським баталістом, який на все життя став його другом і однодумцем – Юзефом Брандтом. На канікулах декілька друзів художників їздили в садибу до Юзефа. Там вони мали змогу не тільки відпочити, а й плідно попрацювати, зображуючи на полотнах красу навколишньої природи. Невдовзі вони створили “Вільну Ороньську Академію”. Одного разу сюди завітав Ілля Рєпін, де й познайомився з Івасюком. Рєпіна вразили роботи Миколи, а особливо задум написати полотно про Богдана Хмельницького, тому він порадив Миколі, перш ніж він візьметься за пензля, відвідати Київ, щоби зробити замальовки для майбутньої роботи.

По закінченню навчання в Мюнхені Микола повертається в Рідну Буковину. Тут він занурюється в педагогічну та громадську діяльність і наполегливо продовжує працювати над картиною свого життя. В Чернівцях була перша персональна виставка митця, де було виставлено один з варіантів «В’їзду Богдана Хмельницького». Згодом Івасюк оселяється у Львові, де проходить ще одна виставка його полотен на різноманітні жанрові теми. Про них багато пише преса і ставить художника поряд з іншими кращими тогочасними митцями Росії, України та зарубіжними країнами.

За 12 років життя за кордоном у художника зібралося чимало полотен, які він вирішив презентувати землякам по приїзді. На суд буковинцям митець виставив картини: “В’їзд Богдана Хмельницького в Київ”, “Богун під Берестечком”, “Битва під Хотином”, “Відпочинок”, “Жнива”, “Буковинець”, “Мати”, “Без хліба”, “Бідна селянська хата” й інші.

 

Микола Івасюк Микола Івасюк Микола Івасюк
Микола Івасюк Микола Івасюк Микола Івасюк

 

Микола Івасюк Микола Івасюк

У Чернівцях художник не сидів без діла, писав портрети, створював картини батального жанру. У мистецьких студіях викладав малювання для дорослих, а в 1898 році створив разом із Пігуляком художню школу для бідних і талановитих, яку очолював майже дев’ять років.

Коли розпочалася Перша світова війна, Івасюк жив у Львові. На початку вересня 1914-го війська Російської імперії вступили до Львова, а в квітні наступного року туди приїхав цар Микола II. Цей приїзд доручили зобразити Івасюку (нині зберігся ескіз до картини “В’їзд Миколи II до Львова”). Але австро-угорські та німецькі війська почали наступати й відвоювали значну частину Галичини, російським же військам довелося відступати. При відступі вони забрали в полон пів сотні відомих українських діячів культури та мистецтва. Серед них був і Микола Івасюк, якого одразу ж затаврували “німецьким шпигуном” і депортували в Ростов-на-Дону.

Повернувся художник до Львова тільки в 1919-му. Цього ж року за дорученням уряду Директорії УНР Івасюк створив кілька ескізів поштових марок, зокрема було надруковано марки таких номіналів: 2 гривні (фіалкова, українка з жовто-блакитним прапором), 3 гривні (помаранчева, українська хата), 30 гривень (яскраво-брунатна, Полуботок у в’язниці), 50 гривень (оливкова, козак-бандурист), 80 гривень (ясно-синя, запорозькі байдаки в морі), 200 гривень (сіра в червоній рамці, вітряк). Але в обіг вони так і не вийшли, бо поки їх завершили (кінець травня 1921-го), Директорія вже не керувала Україною.

За свідченнями сучасників, перед Першою світовою війною в Західній Україні кольорова репродукція картини була майже в кожній українській хаті. Та й зараз картини живописця привертають до себе увагу, дають уяву про козацьку добу й багатьох історичних осіб.

У 1925 році художник переїздить до Києва. Часи неспокійні, тому щоби вижити, Івасюк стає громадянином СРСР. Після чого працює на катедрі мистецтвознавства при ВУАН. Потім його перевели в пресове бюро Всеукраїнського фотокіноуправління. У ці роки художник ілюстрував журнал “Кіно”, малював плакати до фільмів.

 

Микола Івасюк Микола Івасюк

 

Та на Україну невблаганно насувалися криваві сталінські репресії, які затягували металевий зашморг на шиях української творчої інтелігенції.

18 вересня 1937 року до квартири Івасюка вдерлися енкаведисти, перевернули помешкання, все що їм здавалося підозрілим – вилучили. Самого художника кинули до Лук’янівської в’язниці. За місяць вже сфабрикували справу, за якою Івасюк є активним учасником української націоналістичної терористичної організації та агентом німецької розвідки. Художник своєї вини не визнав, але це не врятувало йому життя. 25 листопада 1937 року його розстріляли, тіло закопали у Биківнянському лісі. Лише в 1980 році Миколу Івасюка реабілітували за відсутністю складу злочину.

Творча спадщина, що залишив нам художник налічує понад 500 шедеврів мистецтва. Нині невеличка частина його робіт зберігається у Чернівцях, більшість полотен – за кордоном у приватних колекціях і музеях, зокрема Німеччини, Австрії, Румунії, Польщі й Канади. На жаль, про долю більшості картин нині не відомо, адже після Першої світової війни їх слід загубився.

За кого голосувати?
ПОКРОВА: козацьке свято

Читайте також:

 

Коментарі

Немає створених коментарів. Будьте першим, хто залишить коментар.
Вже зареєстровані? Увійти на сайт
Гість
Субота, 01 жовтня 2022
Якщо ви бажаєте зареєструватися, будь ласка заповніть форми імені та ім'я користувача.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://rubikon.in.ua/

ukbeenkalvplru

Політика

Президент
Президент
Повідомлень: 23
Бізнес
Бізнес
Повідомлень: 3
Виборча система
Виборча система
Повідомлень: 15
Гілки Влади
Гілки Влади
Повідомлень: 11
Конституция
Конституция
Повідомлень: 4
Реформи
Реформи
Повідомлень: 9
Спілка виборців
Спілка виборців
Повідомлень: 7

Категорії цікавого

Наші проекти
Наші проекти
Повідомлень: 2
Літопис України
Літопис України
Повідомлень: 21
Спадщина
Спадщина
Повідомлень: 3
Досвід
Досвід
Повідомлень: 3
Душа
Душа
Повідомлень: 14
Театри
Театри
Повідомлень: 1
Галереї
Галереї
Повідомлень: 1
Виставки
Виставки
Повідомлень: 5
Середовище
Середовище
Повідомлень: 2
Відпочинок
Відпочинок
Повідомлень: 6
Готелі
Готелі
Повідомлень: 1
Ресторани
Ресторани
Повідомлень: 1
Розважальні центри
Розважальні центри
Повідомлень: 1
Досягнення
Досягнення
Повідомлень: 2
Мій дім
Мій дім
Повідомлень: 1
Сполучені Штати 47.8%Сполучені Штати
Україна 43.3%Україна
Польща 2%Польща
Чехія 1.2%Чехія
Німеччина 1%Німеччина
Англія 1%Англія
Росія 0.5%Росія
Греція 0.5%Греція
Туреччина 0.5%Туреччина
Бельгія 0.5%Бельгія

Вчора: 12
Цього тижня: 56
Минулого тижня: 163
Минулого місяця: 416
Всього: 223602

Про Нашу Країну

Цієї країни не існує на карті.
Вона існує тільки у віртуальній реальності, у Вашій уяві або просто на цьому сайті. Ми запрошуємо Вас у наш уявний світ, тут зібране все найкраще - емоції, враження, уподобання. Змініть себе і світ зміниться навколо Вас. Долучайтеся, розповідайте, зробіть світ краще.

 

Адміністрація

Адреса: м. Київ

вул. Лютеранська 3,

Телефон: +38050 386 57 99

Email: info@rubikon.in.ua

Real time web analytics, Heat map tracking
© RUBIKON. All Rights Reserved. Designed By DIGIONK

Пошук